فن بیان چیست؟ و اینکه اگر ما مهارت فن بیان را به خوبی بدانیم و در زندگی به کار ببریم، چه نقشی در موفقیت و کیفیت روابط و زندگی ما دارد؟ در این مقاله به آن پرداخته ایم. خواندن این مقاله کمتر از 8 دقیقه زمان می برد. تا انتها با ما همراه باشید.


فن بیان چیست؟

مهارت فن بیان، توانایی صحبت در هر زمان و در هر شرایطی است. وقتی صحبت از فن بیان می شود اینکه شما چه کسی هستید، چه شغلی دارید و اینکه فرد مقابل شما کیست، اهمیت بسیار زیادی دارد. شما برای اینکه بتوانید خوب صحبت کنید و نظر طرف مقابل را به خود جلب نمایید، باید مهارت های فن بیان را یاد بگیرید و بر آنها مسلط شوید.

اگر می خواهید اجتماعی باشید، ارتباط خوبی با دوستان خود داشته باشید، نظر دیگران را به خود جلب کنید و سعی کنید تصور خوبی از خود ایجاد کنید تا آنها از صحبت کردن با شما لذت ببرند، باید در مورد مهارت فن بیان همه چیز را بدانید و آموزش های لازم را ببینید. ابتدا باید قدرت کلامی خود را بهبود بخشید. شما باید از فنون و روش های عمومی استفاده کنید و همچنین باید بدانید که با چه کسی صحبت می کنید تا بتوانید همانطور که می خواهید به اهداف خود برسید. در این مسیر آموزش فن بیان به شما کمک می کند تا در این مسیر قرار بگیرید.

همچنین باید مطلع باشید که اگر کسی مهارت های فن بیان را بداند، به این معنی نیست که او مدرس یا مذاکره کننده خوبی است. اگر کسی مهارت های خوبی برای صحبت کردن داشته باشد، زمینه ای عالی برای تبدیل شد به یک مدرس ، مذاکره کننده یا معلم فوق العاده را دارد!

فن بیان چیست؟

فواید تقویت و پرورش مهارت های فن بیان
مهارت فن بیان موضوعی گسترده است که ما فقط به برخی از کاربردهای آن اشاره می کنیم:
1. موفقیت در سخنرانی های عمومی
2. تبدیل شدن به یک مجری و گوینده تلویزیون
3. تبدیل شدن به یک مشاور یا روان شناس
4. وکلا باید برای دفاع و ارائه دلایل خود در دادگاه از این مهارت ها بهره مند باشند.
5. برای مصاحبه و معرفی خود و یا محصولات و خدمات خود
6. مصاحبه برای اشتغال
7. استفاده از مهارت های فن بیان برای گرفتن حق خود
8. برای بیان درست احساسات خود در ازدواج و روابط عاطفی
9. و موارد دیگر...

پیشنهاد می کنیم بخوانید: چگونه تنفس خود را بهبود ببخشیم؟


نقاط کور در مهارت فن بیان
یک نکته عجیب این است که همه مردم فکر می کنند مهارت های مناسبی برای صحبت کردن دارند و نیازی به یادگیری بیشتر ندارند. باید بدانیم که معیارهای فن بیان ممکن است با آنچه که شما تصور می کنید، کاملا متفاوت باشد. این دیگران هستند که تشخیص می دهند که ما مهارت های خوب صحبت کردن را داریم یا نه.

متاسفانه، توهم بلد بودن و متخصص بودن در این مهارت در افراد بسیاری وجود دارد. من روی تحقیقاتی کار کردم که می خواهم نتیجه آن را با شما به اشتراک بگذارم:
مطالعات نشان داده است كه بیشتر افراد جامعه تصور می كنند كه در موقعیت فعلی خود، جزء افراد برتر جامعه محسوب می شوند و برای ارتقاء خود تلاشی نمی کنند. همه ما افرادی را دیده ایم که تصور می کنند بی نظیر و عالی هستند.

اکنون می خواهم به تحقیقات Dunning Kruger رجوع کنم:
در این تحقیق، شرکت کنندگان به سؤالات مربوط به ریاضی، تحلیل، گرامر، منطق و سوالات دیگر پاسخ دادند. آنها نتایج را به اشتراک گذاشتند تا ببینند همه افراد چگونه این آزمایش را انجام داده اند. نتیجه این شد که همه افراد از خود راضی هستند و حاضر نیستند برای پیشرفت خود کاری انجام دهند. جالبتر اینکه، افرادی که نتوانستند به سوالات پاسخ صحیح دهند نیز مواضع خود را اشتباه ارزیابی کردند. سپس محققان دریافتند که افراد تحصیل کرده تر به سوالات بیشتری پاسخ داده اند و اعتماد به نفسشان بیشتر است.

Sevenson یک آزمون رانندگی نیز برگزار کرد. در این تحقیق ، آنها 161 دانش آموز از سوئد و ایالات متحده را برای تجزیه و تحلیل مهارت های رانندگی انتخاب کردند. نتیجه این بود:
93٪ آمریکایی ها و 69٪ سوئدی ها خود را در گروه افراد بی نقص و عالی و 88٪ آمریکایی ها و 77٪ سوئدی ها خود را در گروه افراد محطاط طبقه بندی کردند. 

متاسفانه، این موضوع در مهارت های ارتباطی مشهود است و افرادی که در این زمینه ضعیف هستند، ادعا می کنند که بهترین مهارت های ارتباطی را دارند! پس هنگامی که از مهارت های ارتباطی سخن می گوییم، فکر نکنید که کاملا بی نقص هستید و دیگر نباید کاری برای خودتان انجام دهید. بنابراین باید آموزش فن بیان را به خوبی یاد بگیرید و آن را در زندگی تان پیاده سازی کنید.

حتماً ببینید: دوره های آنلاین گویندگی و فن بیان رویای صدا


ولی ما برای خودمان می توانیم چه کاری انجام دهیم؟
افراد دیگر در یک نقطه کور هستند و درک درستی از خود ندارند. نه تنها آنها مهارت های صحیحی ندارند، بلکه تصور اینکه عالی هستند، در نهایت منجر به شکستشان خواهد شد.

مهارت فن بیان چه تاثیری در روابط ما دارد؟

مهارت فن بیان چیست؟
مهارت فن بیان به معنای حاضر جوابی نیست. لزوماً به معنای داشتن صدای خوب هم نیست. همچنین باید به یاد داشته باشید که مهارت فن بیان یک تکنیک نیست.
متأسفانه، برخی از افراد مهارت های ساده ای را برای داشتن صدای رسا به شما یاد می دهند و فکر می کنند که این کافی است. باز هم متأسفانه باید بگویم من افراد بسیاری را می شناسم که صدای خوبی دارند، اما رفتارشان اصلا مناسب نیست.
مهارت فن بیان رعایت نکات ظریفی است که باعث می شود ما مطالب ارزشمند و مفیدی را به دیگران ارائه دهیم و نظر مثبت آنان را به خود جلب نماییم. این تعریف از فن بیان می تواند دقیقتر و شامل تر باشد زیرا به هدف ما از ارتباطات اشاره می کند. 

هدف از فن بیان و ارتباط موثر این است که نظر دیگران به سمت خودمان جلب کنیم و بتوانیم با آنها تعامل سازنده ای داشته باشیم.


نتیجه گیری
بسیاری از افراد فکر می کنند فن بیان، خوب صحبت کردن است و خیلی ها هم فکر می کنند به طور کامل این مهارت را یاد دارند. نه تنها در جامعه ما، بلکه در جوامع دیگر نیز این موضوع به چشم می خورد.

ما در این نوشته سعی کردیم به شما یادآوری کنیم که واقعیت با آنچه تصور می کنیم، معمولا همخوانی ندارد. و باید در این زمینه ذهنمان را برای دریافتِ اطلاعات و آموزش های لازم باز بگذاریم، تا بتوانیم از مزایای این مهارت مهم و حیاتی، بیشتر از قبل بهر ببریم.

فکر می کنیم که در این زمینه توانستیم چراغی در ذهنتان روشن کنیم! درسته؟ حالا زمان انتخاب و عمل است.
پس اگر شما هم به داشتنِ خودپنداره و ارتباطاتی موثرتر و قدرتمندتر علاقه مند هستید، حتما توصیه می کنیم آموزش فن بیان را فرا بگیرید.


ما در این زمینه می توانیم به شما کمک کنیم

آموزشگاه گویندگی و فن بیان رویای صدا با تدریسِ استاد سعید پورمحمودی سال ها است در این زمینه، شاگردان زیادی را تربیت کرده است؛ چیزی حدود 2550 نفر در طی 13 سال آموزش مداوم.

درسته؛
شما هم می توانید یکی از هنرجویان ما باشید و زندگی شغلی و ارتباطات خود را متحول کنید ...


جهت کسب اطلاعات بیشتر و نام نویسی همین حالا با ما تماس بگیرید:
22898478 021  |  26710643 021  |  09192425303

اگر با موبایل هستید با لمس این دکمه مستقیم با ما تماس بگیرید: