سخنرانی عمومی برای زندگی شخصی و شغل شما مهم است. حتی اگر به طور منظم در سخنرانی عمومی شرکت نمی‌کنید، ارتقا دادن مهارت‌ها در این زمینه اعتماد به نفس شما را افزایش می‌بخشد و اضطراب شما را در مواقعی که مجبور هستید در عموم سخنرانی کنید کاهش می‌دهد.

حتی افرادی که دارای اختلال اضطراب اجتماعی (SAD) هستند و فن بیان عمومی خوبی هم ندارند می‌توانند با ارتقا این فنون و درمان اضطراب (از طریق دارو یا درمان رفتاری-ذهنی)، به سخنرانانی که اعتماد به نفس و فن بیان عمومی خوبی را دارند تبدیل شوند. 

در ادامه چند فن کلیدی که سخنرانان عمومی موفق دارا می‌باشند آمده است. زمانی که اضطراب اجتماعی شما قابل مدیریت بود، بر روی ارتقای این مهارت‌ها کار کنید تا توانایی شما به عنوان یک سخنران بهبود یابد.

آموزش سخنرانی حرفه ای

1. حضور در صحنه

سخنرانان عمومی با فن بیان عمومی خوب چنین به نظر می‌رسند:

 • با اعتماد به نفس
 • صمیمی
 • مشتاق
 • پرانرژی

اعتماد به نفس، از انتخاب یک موضوع که به آن علاقمند هستید و در مورد آن به خوبی تحقیق کرده‌اید ناشی می‌شود. صمیمیت می‌تواند به سادگی از طریق لبخند زدن به مخاطبانتان کسب شود. اشتیاق و انرژی به طور طبیعی در زمانی که از موضوع خود لذت می‌برید و به خوبی برای آن آماده شده‌اید حاصل می‌شود.

در این محصول آموزشی، به صورت کامل و موثر با تکنیک های سخنرانی آشنا شوید: تکنیک های سخنرانی 

(چگونه یک سخنران حرفه ای و تاثیرگذار باشیم؟)

اطلاعات این محصول را ببینید و قسمتی از این محصول را به صورت رایگان دانلود کنید


کنترل صدا

صدای شما مهم ترین ابزاری است که به عنوان یک سخنران عمومی با فن بیان عمومی خوب می‌توانید از آن استفاده می‌کنید. از طریق تنفس دیافراگمی کیفیت صدای خود را بهبود ببخشید؛ بدین معنا که به جای تنفس از قفسه‌ی سینه از دیافراگم تنفس کنید. این روشی است که خوانندگان حرفه‌ای با آن تنفس می‌کنند. این کار به آن‌ها کمک می‌کند تا صدای خود را شگفت انگیز کنند و نت‌های بلند را حفظ کنند؛ در صورتی که اکثر افراد عادی در این شرایط نفس کم می‌آورند. 

همچنین انجام این کار به کاهش تنگی نفس حاصل از اضطراب سخنرانی نیز کمک می‌کند. این نوع از تنفس به شما امکان این را می‌دهد که صدای خود را از جنبه‌های زیر بهتر کنترل کنید:

 • تن (کیفیت)
 • درجه‌ی صدا (بلندی یا آرامی)
 • حجم صدا

یک تمرین سریع برای ایجاد تنفس دیافراگمی این است که بر روی زمین دراز بکشید و یکی از دستان خود را بر روی شکم قرار دهید. همینطور که نفس می‌کشید سعی کنید تا شکمتان بالا بیاید. در زمان دم تا 10 بشمارید و شکم خود را پر از هوا کنید و سپس در زمان بازدم بار دیگر تا 10 بشمارید. به یاد داشته باشید که در زمان سخنرانی در عموم از دیافراگم خود تنفس کنید.

در این مقاله به صورت کامل در مورد تنفس آموزش هایی را به شما داده ایم: چگونه تنفس خود را تقویت کنیم؟

زبان بدن (Body language)

به زبان بدن خود و پیامی که از طریق آن منتقل می‌شود توجه کنید.

 • تمرین کنید تا به صورت کاملا صاف بایستید.
 • دستان خود را در کناره‌ی بدن خود یا به صورت قفل شده در جلوی خود قرار دهید مگر اینکه بخواهید برای تاکید بر نکته‌ای حالت دستان خود را تغییر دهید.
 • همچنین بر حالات صورت خود نیز آگاه باشید؛ این حالات باید با پیامی که سعی در انتقال آن دارید همخوانی داشته باشند. اگر یک سخنرانی شاد دارید، سعی کنید تا ظاهر صورتتان آرام و لذتبخش باشد.


نمونه آثار هنرجویان رویای صدا


نحوه‌ی ارائه

زمانی که نوبت به سخنرانی عمومی می‌رسد، ارائه حرف اصلی را می‌زند. حتی اگر صدایی عالی و زبان بدن و فن بیان عمومی خوبی داشته باشید، در صورتی که مخاطبان نتوانند به راحتی با آنچه بیان می‌کنید همراه شوند، پیام شما از دست خواهد رفت. در قسمت زیر چند نکته‌ی ساده برای ارتقای مهارت ارائه وجود دارد.

 • به آرامی و با تامل صحبت کنید. نکته این است که ممکن است این روش صحبت کردن برایتان خیلی آرام و کند به نظر برسد.
 • در میان مفاهیم مکث کنید تا به مخاطبان زمان دهید تا آنچه بیان کرده اید را هضم کنند.
 • کلمات خود را با دقت و قدرت بیان و تلفظ کنید. سخن یک سخنران عمومی که بیانی نجواگونه دارد به سختی درک می‌شود.
 • از فیلترهای صدایی همچون "اوم" یا "اه" خودداری کنید. این کار باعث می‌شود تا توجه از آنچه بیان می‌کنید گرفته شود و باعث پرت شدن حواس مخاطبان می‌شود.
 • برای ایجاد جاذبه، بلندی و حجم صدای خود را تنوع ببخشید. صحبت کردن با یک تن ثابت مسلما سبب می‌شود تا مخاطبان شما علاقه‌ی خود را از دست بدهند. به پادکست‌های سخنرانان انگیزشی گوش دهید و سعی کنید از نحوه‌ی سخن گفتن آن‌ها تقلید کنید.

در این مقاله به شما آموزش می دهیم که چگونه به صدای خود قدرت ببخشید: چگونه صدایی قدرتمند داشته باشیم؟

سخنرانان عمومی خوب با مخاطبان خود همراه هستند.

ارتباط با مخاطبان

سخنرانان عمومی خوب با مخاطبان خود همراه هستند. سخنرانی عمومی چیزی فراتر از ایستادن رو به روی گروهی از مخاطبان و صحبت کردن برای آن‌ها است. 

بلافاصله به بررسی مخاطبان خود بپردازید و به محض اینکه تمام چشم‌ها به سمت شما متمایل شد سخنرانی خود را آغاز کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا مثل یک شخص حقیقی به نظر برسید و تن مناسب برای گفتگو را حفظ کنید.

اگر نیاز به نصب لوازم خاص دارید (مثل اتصال لب تاپ به مونیتور یا ویدئوپرژکتور و...)، در حین نصب با مخاطبان خود صحبت کنید تا توجه آن‌ها از بین نرود.

ارتباط چشمی برقرار کنید و به دنبال ارتباط با مخاطبین باشید. لبخند زدن و تایید کردن نشانه‌های خوبی هستند. اما نگاه‌های گنگ و غمگین شاید بدین معنا باشد که باید در روش ارائه‌ی خود تجدید نظر کنید. 

توجه داشته باشید که اگر اضطراب اجتماعی در محیط زندگی شما وجود دارد دقت کنید تا بیش از حد بر روی چهره‌های منفی متمرکز نشوید. شاید این چهره‌های منفی تنها به علت این است که این افراد روز بدی داشته‌اند و به آنچه شما می‌گویید مربوط نباشند. 

نکته‌ی مهم در این شرایط این است که یک چهره‌ی صمیمی را در ابتدای سخنرانی خود بیابید. اگر این شخص به نظر گیج یا کسل رسید، زمانی است که باید ببینید در سخنرانی عمومی شما چه مشکلی وجود دارد. 


پیام‌های ایمنی بخش

تحقیقات نشان داده‌اند که استراتژی‌های ایمنی می‌توانند به افراد برای اینکه پیش از ارائه‌ی سخنرانی عمومی یا در حین آن خونسردی خود را حفظ کنند کمک کنند. 

پیام ایمنی بخش چیست؟

به طور خلاصه این پیامی است که به شما کمک می‌کند تا ترس خود را به شکل دیگری تفسیر کنید. عبارت "ایمنی بخشی" به این سبب استفاده می‌شود که نشان دهد این چیزی است که باید پیش از ارائه‌ی سخنرانی استفاده شود تا شما را در برابر ترس تان ایمن کند.

این پیام بدین شکل ارائه می‌شود:

 1.  به شما گفته می‌شود که سخنرانی در برابر مخاطبان ممکن است سبب اضطراب شما شود. این اتفاقی است که برای بسیاری از افراد رخ می‌دهد. 
 2. شما در کنار این ترس نگرانی‌های معمولی همچون اینکه ممکن است مخاطبان کسل شوند یا به شما بخندند را نیز خواهید داشت. 
 3. سپس این نگرانی‌ها را رد می‌کنید و خود را دلداری می‌دهید به این شکل که یک مخاطب به ندرت به شما خواهد خندید و حتی اگر اوضاع بد هم پیش برود مخاطبان اغلب با شما همدردی می‌کنند. 

بدین طریق این کار مثل تجربه‌ای است که در یک درمان رفتاری-ذهنی (CBT) دارید، اگرچه این کار با فرمت اطلاعاتی شکل می‌گیرد و نیازی نیست که در این روش در جلسات درمانی حضور داشته باشید. 

اما باید چه کنید تا این روش برای شما جواب دهد؟

پیش از اینکه در یک سخنرانی عمومی حاضر شوید نکات یکسانی را به خود بگویید و ببینید که آیا به کاهش ترس شما کمک می‌کند یا خیر. 

به خود موارد زیر را بگویید:

 1. اضطراب اجتماعی امری معمول است.
 2. بسیاری از افراد نگران این هستند که مخاطبان کسل شوند یا احمقانه رفتار کنند.
 3. حتی اگر بدترین اتفاق هم رخ بدهد مخاطب شما اغلب با شما همدردی می‌کند.

حتماً بخوانید: چگونه از صدا و حنجره خود مراقبت کنیم؟


سخن پایانی

ترس از سخنرانی عمومی یک تجربه‌ی معمول است. با این حال اگر در زمان سخنرانی در عموم اضطراب شدیدی دارید ممکن است از نوع خاصی از اختلال اضطراب اجتماعی رنج ببرید. 

این مهم است که از پزشک خود یا یک متخصص سلامت روان مجرب کمک بخواهید. اگرچه ارتقا مهارت‌های سخنرانی عمومی مفید است اما باید این مهارت را در بستری به کار برد که سبب فائق آمدن شما بر اضطراب اجتماعی‌تان شود. ما در این زمینه می توانیم به شما کمک کنیم

آموزشگاه گویندگی و فن بیان رویای صدا با تدریسِ استاد سعید پورمحمودی سال ها است در زمینه ی آموزش گویندگی و فن بیان، شاگردان زیادی را تربیت کرده است؛ چیزی حدود 2550 نفر در طی 13 سال آموزش مداوم.

درسته؛
شما هم می توانید یکی از هنرجویان ما باشید...

جهت کسب اطلاعات بیشتر و نام نویسی در کلاس های فن بیان و گویندگی رویای صدا، همین حالا با ما تماس بگیرید:
22898478 021  |  26710643 021  |  09192425303
اگر با موبایل هستید با لمس این دکمه مستقیم با ما تماس بگیرید: