وقتی حرف از تاثیر یوگا در سخنرانی و گویندگی صحبت می‌کنیم از چه چیزی صحبت می‌کنیم؟ البته یوگا ورزشی است که کم و بیش تاثیر مثبت خود را بر تمام شئون زندگی می‌تواند داشته باشد، اما فن بیان و گویندگی به دلیل ماهیت آن می‌تواند تاثیر زیادی از یوگا بگیرد! چرا؟ در این مقاله به آن پرداخته‌ایم.

پر واضح است که تسلط بر ذهن و جسم، از جمله تسلط بر تنفس و بهبود کیفیت آن، تاثیر بسزایی در بهبود شرایط فردی که سخنرانی و گویندگی می‌کند دارد.

شاید مجموعه موارد یاد شده، ما را به یاد تمرینات و اثرات ورزش یوگا بیندازد.


چگونه یوگا می‌تواند صدای ما را تغییر دهد؟

همه ما می‌دانیم که یوگا برای بدن و ذهن  مفید است، بنابراین نتیجه می‌گیریم که تمرین یوگا برای یک گوینده و سخنران بسیار عالی است، چون بدن ابزاری برای ماست و از طریق ذهن نیز باید مهارت های مرتبط با بدنمان را تقویت نماییم.


چرا ساختار یوگا بر صدا تاثیرگذار است؟

نحوه انجام حرکات، در یوگا بسیار موثر است چون  ما از طریق یوگا می‌توانیم ذهنمان را از افکار منفی پاک کنیم. به عبارت ساده‌تر می‌توانیم بگوییم که یوگا از همه نظر می‌تواند ساختار صدای ما را در زمینه‌های گویندگی، سخنرانی و خوانندگی تغییر دهد و بر کیفیت صدای ما نیز تاثیرگذار می باشد.

مزایای یوگا بر صدا


مزایای یوگا بر صدا

1. یوگا قدرت و انعطاف‌پذیری را بهبود می بخشد

یوگا یکی از راه‌های تقویت قدرت و افزایش انعطاف‌پذیری در سراسر بدن شماست. مزایای تقویت قدرت شامل صدای شما نیز است. یوگا همچنین قدرت ذهن شما را بهبود می بخشد و بین عضلات بدن و تنفس و ذهن شما ارتباط برقرار می‌سازد.

2. تنش و استرس را در سراسر بدن از بین می‌برد

گاهی اوقات ما بدون اینکه متوجه باشیم تنش و استرس را در سراسر بدن خود نگه می‌داریم. یوگا می‌تواند به شما کمک کند تا از استرس و تنش بدنتان را رها سازید. و هر چه استرس و تنش شما کمتر باشد بهتر به فن بیان، گویندگی و سخنرانی خودتان خواهید پرداخت.

3. یوگا تمرکز ذهنی را افزایش می دهد

یوگا تمرکز ذهنی را افزایش می دهد

فن بیان و گویندگی نیاز به تمرکز ذهنی زیادی دارد، شاید بیشتر از آنچه شما تصور می کنید. یوگا یکی از راه‌هایی است که می‌توانید تمرکز ذهنی خود را در حالی که ذهن و بدن خود را برای کار با هم آموزش می‌دهید، بهبود بخشید. 

از طریق تمرین یوگا، مغز شما یاد می‌گیرد که به طور ذهنی بر روی کار در حال انجام تمرکز کند. با توسعه تمرکز ذهنی، می‌توانید از این مهارت در سخنرانی و گویندگی هم بهره بگیرید.

4. یوگا آگاهی بدن را افزایش می‌دهد

یوگا به افزایش آگاهی بدن یا حسی که از بدن خود دارید کمک می کند. آگاهی از بدن در فن بیان و گویندگی مفید است؛ زیرا از وضعیت بدنی، فرم بدن و  یا تکنیک صحبت کردن خود آگاهتر می‌شوید. سپس می‌توانید تنظیماتی را برای ایجاد فضا و ثبات در صورت نیاز انجام دهید.


آیا می‌دانستید ما در کلاس فن بیان و گویندگی رویای صدا، تمام تکنیک‌های تقویت تنفس را به شما آموزش می دهیم؟

برای مشاوره رایگان همین الان تماس بگیرید: 22898478-021 ، 26710643-021


5. یوگا وضعیت بدن را بهبود میخشد و اکسیژن زیادی را به درون ریه‌ها می فرستد

یوگا بهترین ورزشی است که می تواند وضعیت بدنی شما را بهبود بخشد، نگه داشتن بدن در وضعیتی مناسب میتواند تنفس شما را بهتر نماید، و به ریه‌های شما فضای زیادی برای تنفس می دهد. 

با انجام یوگا وضعیت بدنی  شما در هنگام سخنرانی و گویندگی بهتر می شود و حتی اعتماد به نفس شما را نیز در زمینه فن بیان و گویندگی افزایش می‌دهد.

6. یوگا تنفس بدن شما را بهبود می بخشد

هر حرکتی که در یوگا انجام می دهید با جریان بدن شما هماهنگ است. با گذشت زمان، تمرکز بر تنفسی که در یوگا انجام می‌دهید، به شما یاد می‌دهد که نفس‌های کامل و عمیق شکمی بکشید. 

تمرینات تنفسی ورزش یوگا باعث بهبود تنفس و در نتیجه گویندگی و اجرای فن بیان شما می‌گردد همچنین منجر به بهبود عملکرد صوتی شما می شود.

این مقاله را هم بخوانید: چگونه تنفس خود را تقویت کنیم؟

نتیجه گیری

در این مقاله از تاثیری که یوگا بر صدا و تنفسمان دارد، صحبت کردیم و تمام جزئیات آن را نیز بررسی نمودیم. پس اگر شما می خواهید در فن بیان، گویندگی و سخنرانی حرفه ای شوید تمریناتی شبیه یوگا می تواند یکی از راه های کمک کننده به شما در این زمینه باشد.


ترجمه و تدوین:
تیم تولید محتوای رویای صداما در این زمینه می‌توانیم به شما کمک کنیم

آموزشگاه گویندگی و فن بیان رویای صدا با تدریسِ استاد سعید پورمحمودی سالها است در زمینه‌ی آموزش گویندگی و فن بیان، شاگردان زیادی را تربیت کرده است؛ چیزی حدود 2550 نفر در طی 16 سال آموزش مداوم.

درسته؛
شما هم می‌توانید یکی از هنرجویان ما باشید...

جهت کسب اطلاعات بیشتر و نام نویسی در کلاس های فن بیان و گویندگی رویای صدا، همین حالا با ما تماس بگیرید:
22898478 021  |  26710643 021  |  09192425303

اگر با موبایل هستید با لمس این دکمه مستقیم با ما تماس بگیرید: