شاید برخی مواقع ما نیاز داشته باشیم تا تاثیرات یک سری اتفاقات بد و دلهره‌آور را از ذهن خودمان پاک کنیم. در این حالت خیلی از افراد ممکن است که به یک روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنند و تا حدی نتیجه بگیرند. اما بر سر راه این روش موانعی از جمله کمبود وقت، سختی و عدم توانایی ارتباط با درمانگر، هزینه و... وجود دارد.

همچنین تیپ شخصیتی بسیاری افراد، مدل شنیداری را بیشتر می‌پسندد. در این افراد، تاثیر تن صدا و نت‌ها بسیار بیشتر است و نیز عده‌ای دارای حافظه شنیداری بالاتری نسبت به انواع گونه‌های حافظه هستند.

در تمامی موارد ذکر شده فوق، تاثیر بسزای گوش دادن به پادکست با درونمایه مناسب را نمی‌توان انکار کرد.

در این مقاله قصد داریم تاثیر پادکست مناسب با نیاز فرد را بر سلامت روان وی، بررسی کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید.


پادکست آرامش‌بخش چه نوع پادکستی است؟

پادکست آرامش‌بخش چه نوع پادکستی است؟

پادکست‌های آرامش بخش معمولا آن دسته از پادکست‌هایی هستند که علاوه بر این که شامل آهنگ‌های بی‌کلام می‌باشند، دارای درونمایه‌های شاد و طنزگونه یا مطالب انگیزشی، خودشناسی، خودشکوفایی، انرژی مثبت و... می‌باشند و افراد برای مدیتیشن و یا گوش دادن به طور روزمره از آنها استفاده می‌کنند. 

یکی از مهمترین خصوصیات این پادکست‌ها این است که ما می‌توانیم برای بهبود سلامت روان و یا اضطراب و استرس از آن استفاده کنیم. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین تاثیرات مربوط به پادکست‌های آرامش بخش بر سلامت روان را برایتان می‌آوریم. 


تاثیرات پادکست‌های آرامش‌بخش بر سلامت روان

در خصوص تاثیرات این پادکست‌ها می‌توانیم بگوییم که اگر شما از شرایط سلامت روان خوبی برخوردار نیستید و یا در برخی مواقع احساسات بدی را تجربه می‌کنید می‌توانید از پادکست‌های آرامش‌بخش استفاده کنید که در زیر به تاثیرات آنها می‌پردازیم:

1. ایجاد حس و حال خوب و از بین بردن استرس

برخی از پادکست‌ها به افراد کمک می‌کنند که کمی حس خوب نسبت به خودشان و نسبت محیطی که در آن قرار دارند بگیرند. همچنین این پادکست‌ها با تاثیر بر روی مغز می‌توانند باعث کاهش افسردگی و یا اضطراب شوند. 

شما می‌توانید برای بهبود خلق و خوی خودتان به پادکست‌های آرامش‌بخش گوش دهید تا افکار مثبتی در ذهنتان ایجاد گردد.

2. کمک به آرامش و استراحت شما

مواقعی که شما پریشان هستید و ناراحتی سرتاسر وجود شما را فرا گرفته باشد ممکن است نیاز به استراحت و آرامشی خاص داشته باشید تا بتوانید بر احساسات بدی که دارید غلبه کنید. گوش دادن به پادکست‌های آرامش‌بخش باعث می‌شود تا شما دیگر به فکر و استرس و اضطراب نباشید و به زندگی روزمره خودتان ادامه دهید. 


شاید برخی افراد فکر کنند که این موارد علمی نیستند. ولی این موارد حاصل تحقیقات بسیاری از دانشمندان است که بر روی تاثیرات این پادکست‌ها بر سلامت روان تحقیقات زیادی را انجام داده‌اند.

3. افزایش انگیزه

یکی دیگر از تاثیرات مهم گوش‌دادن به پادکست‌های مناسب، افزایش انگیزه در افراد می‌باشد. این مورد بسیار مهم است. فکر کنید که امتحانی دارید و باید سر وقت سر امتحان حاضر شوید. شاید استرس امتحان کمی باعث تلف شدن وقت شما شود. شما با گوش دادن به این سری پادکست‌ها می‌توانید حس آرامش را در سراسر وجود خودتان انتشار دهید و بر استرس حاصل از امتحان غلبه کنید. 

4. بهبود کیفیت خواب  

برخی از افراد که مشکل بی‌خوابی دارند به راحتی می‌توانند از طریق گوش دادن به این پادکست‌ها مشکلاتشان را در خصوص بی خوابی برطرف کنند. معمولا این دسته از افراد می‌توانند حدود یک ساعت قبل از خواب به یکی از این پادکست‌ها گوش دهند تا هورمون‌های خواب در مغزشان ترشح شود و خواب عمیقی را می‌توانند از این طریق تجربه کنند. 

این مورد به این دلیل است که فرکانس‌های این پادکست‌ها در یک محدوده‌ای قرار دارند که می‌توانند باعث ایجاد حس خواب در افراد شوند.

5. ایجاد حس ارتباط با دیگران

کمبود اعتماد به نفس و عزت نفس می‌تواند باعث شود تا افراد نتوانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند. بر اساس تحقیقات انجام شده در این خصوص، می‌توان گفت که گوش دادن به پادکست‌های تخصصی و باکیفیت می‌تواند باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و عزت‌نفس در فرد شود و این امر به طور مداوم می‌تواند تاثیرات مثبتی بر ارتباطات فرد با دیگران را داشته باشد. 

به طوری که این پادکست‌ها باعث می‌شوند تا ضعف فرد در ارتباطات مربوطه از بین برود و به راحتی بتواند با دیگران ارتباط برقرار کند.

6. کمک به حل مشکلات در زندگی

همان طور که در قسمت های قبل در این مقاله اشاره کردیم، گوش دادن به پادکست های آرامش بخش باعث افزایش انگیزه فرد می‌شود. این مورد می تواند باعث شود تا فرد بر مشکلات و چالش‌هایی که در زندگی برایش ایجاد می‌شود غلبه کند. 

همچنین فرد از این طریق می تواند رفتارهای ناسالمی که دارد را به مرور زمان کنار بگذارد، البته این مورد در صورتی انجام‌پذیر است که گوش دادن به پادکست‌ها، هدفمند و به طور مداوم توسط فرد انجام گیرد.

7. ایجاد نگرش مثبت

داشتن افکار بد و حس منفی می‌تواند فرد را منزوی کند به طوری که دیگر فرد انگیزه‌ای برای ادامه زندگی نخواهد داشت. در این حالت می‌توان از پادکست کمک گرفت. پادکست‌های آرامش‌بخش می‌توانند به مرور زمان حس مثبت اندیشی را در فرد ایجاد کنند. 

معمولا این جور احساسات نیز بر اعمال و رفتار فرد تاثیر خواهند داشت به طوری که حتی برخی از عادات بد افراد نیز از طریق گوش دادن به این پادکست ها ترک خواهد شد.نتیجه گیری

در این مقاله ما تاثیر پادکست‌های مناسب و آرامش‌بخش بر سلامت روان را بررسی کردیم و جزییاتشان را نیز مورد بررسی قرار دادیم. مهمترین مورد در خصوص این پادکست‌ها این است که می‌توانند باعث بهبود سلامت روان افرادی شوند که از اضطراب و استرس و افکار منفی رنج می برند. 

تحقیقات محققان در این خصوص نشان داده است که اگر ما هر روز به مدت نیم تا یک ساعت به پادکست‌های مناسب و آرامش بخش گوش دهیم در طول یک هفته و یا یک ماه حس مثبت‌اندیشی را می‌توانیم تجربه کنیم به طوری که این احساسات افکار منفی را نیز از بین می‌برند و فرد می‌تواند زندگی باکیفیت‌تری را تجربه کند.


برای مطالعه سایر مقالات سایت، با موضوع پادکست، روی عناوین مقالات زیر کلیک کنید:

راهنمای کامل ساخت پادکست

راهنمای نرم افزارهای ضبط و میکس پادکست

راهنمای خرید میکروفن خوب برای پادکست