پادکست‌ها محتواهای صوتی‌ای هستند که به مخاطب‌هایشان این فرصت را می‌دهند که با شنیدنش محتواهای متنوعی را دریافت کنند. همانطور که ویدیوکست یا ویدیوبلاگ محتوای تحت ویدیو است، پادکست‌ها هم محتوایشان را بر روی صوت میزبانی می‌کنند.

این روزها بازار پادکست‌ها خیلی داغ شده و افراد با ساخت پادکست قصد دارند که انتقال محتوا رو به ساده‌ترین شیوه ممکن به مخاطب خودشان برسانند. از طرفی در محتوای صوتی دست آدم می‌تواند بسیار بازتر است. از آنجا که در متن نمی‌توان موسیقی کار کرد یا صداهای مختلف را قرار داد در اینجا پادکست نقش خوبی در انتقال محتوا ایفا می‌کند. از طرفی متون توانایی رساندن لحن و شیوه گفتار را ندارند برای همین پادکست‌ها برای برخی از محتواهای خاص از نوشته بسیار بهتر ظاهر می‌شوند.

اگر شما هم در فکر آن هستید که محتوای خودتان را در قالب پادکست ارایه کنید پس با ما همراه باشید. در این متن قصد دارم به شما آموزش بدهم که چطور می‌توانید پادکست خودتان را ضبط و در نهایت آن را منتشر کنید.
اصلا برای شروع کار به چه میزان هزینه نیاز دارید؟

برای دانستن تمامی سوالات با من همراه باشید:


ایده و برنامه ریزی برای تولید یک پادکست
ابتدا برای ضبط یک پادکست شما با چند پرسش روبرو هستید:

 • مخاطب هدف من کیست؟
 • من قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنم؟
 • موضوع برنامه‌های من چیست؟
 • ساختار پادکست من به چه شکلی قرار است باشد؟
 • برنامه پخش پادکست به چه شکلی باشد؟
 • تیم من از چه افرادی تشکیل می‌شود؟
 • لحن من به چه حالتی باید باشد؟

شما باید برای همین سوالات و شاید سوالات بیشتر پاسخ داشته باشید. داشتن یک برنامه و نقشه‌راه پادکستتان را با شکست مواجه نمی‌کند.
اگر هم با شکست مواجه شدید باید از الان به فکر نقشه‌راه دوم باشید که اگر راه شماره یک جواب نداد راه شماره دو را آغاز کنید. 

شناخت مخاطب هدف پادکستشناخت مخاطب هدف پادکست

نکته ی بسیار مهم در تولید پادکست این است که شما باید مخاطب هدف خودتان را بشناسید. آیا می‌خواید یک پادکست در مورد کنکور بسازید یا یک پادکست در مورد مطالب پزشکی. مخاطب هدف شما محتوای شما و نوع میزان سختی محتوای شما را مشخص می‌کند. اگر مخاطب هدفتان تنها پزشکان هستند خب می‌توانید تخصصی تر صحبت کنید و اگر دوست دارید به جز پزشکان افراد دیگر جامعه هم از پادکست‌های شما استفاده کنند باید مطالبی رو بیان کنید که برای مخاطب عام هم قابل پردازش باشد. آیا قرار است پادکست من یک موضوع در چند قسمت باشد یا خیر قرار است چند موضوع در چند قسمت باشد و هر قسمت به یک موضوع اختصاص داده شود. اینکه شما در کل در  پادکستتان قرار است در مورد چه چیزی صحبت کنید هم باید در موردش فکر کنید . 

نقشه راه برای تولید پادکست

نکته ی بعدی یک پلن ریزی طولانی مدت است؛ با توجه به این موضوع کلی، باید پلن ریزی کنید. در حقیقت یک نقشه‌راه که قرار است در مورد چه موضوعاتی صحبت بشود کارتان را خیلی راحت می‌کند و در نهایت می‌توانید برای یک سال تولید برنامه منظم برنامه داشته باشید و هر زمان که یک پادکستی منتشر شد نخواهید گفت که برنامه بعدی چیست؟

حتماً بخوانید: کلیدهای داشتن صدایی جذاب و تاثیرگذار

تعیین نوبت پخش پادکست

سپس نوبت به تصمیم‌گیری برای نوبت پخش یا همان استراتژی انتشار می‌رسد. شما حال باید بر حسب توانایی و تعداد افراد گروهتان و اینکه آیا محتواهای شما بهتر است متناوب و پشت هم منتشر شوند نوبت پخش برنامه را تعیین کنید. در نزدیک‌ترین حالت شما می‌توانید هر هفته یک برنامه منتشر کنید (گاها پادکست‌های روزانه هم دیده شده اما پادکست‌های روزانه از سرویس‌های خبری و شبکه‌های بزرگ رادیویی میسر است و افراد خصوصی توانایی تولید روزانه پادکست را ندارند).
برنامه ۱۵ روز و ۲۰ روز یک بار و سر هر ماه و نهایتا هر دوماه یک بار. 

حواستان باشد که دورترین میزان تولید یک پادکست دوماه یک بار می‌باشد.

اگر میزان فاصله میان پادکست‌ها بیش از دو ماه باشد قطعا فراموش خواهید شد و مخاطبتان زیاد شما را جدی نمی‌گیرد. پس بهتر است اگر رسانه قوی دارید ریسک دو ماه یک بار را قبول کنید. 

تعیین ساختار پادکست و تیم سازنده

تعیین ساختار پادکست و تیم سازنده

ساختار پادکست شما هم مهم هست. آیا پادکس شما تک پرسونا‌ است یا خیر؟ آیا قرار است با پادکست دیگری همکاری کنید یا به صورت چندگوینده باشید؟ آیا قرار است شما نقش میزبان رو بازی کنید و بعد برنامک‌هایی رو داخل پادکست قرار بدید. آیا قرار است گفتگو کنید یا قرار است میزگرد تشکیل بدهید؟ 

اینکه محتوا به چه ساختاری و با چه ترکیب و نظمی در پادکست چیده شود باید برایش از ابتدا تصمیم‌گیری کنید و روی کاغذ پیاده کنید. اگر توانایی انجام همه کارها را ندارید باید تیم خودتان را انتخاب کنید. آیا قرار است حقوق پرداخت کنید؟ آیا قرار است اسپانسر بگیرید. باید به همه این‌ها فکر کنید . آیا همه باید به صورت آزاد و رایگان برای شما برنامه بسازند؟ چه میزان نویسنده و گوینده و میکسر و.. نیاز است؟ باید به همه این‌ها فکر کنید. اگر قرار است میهمان دعوت کنید چه کسانی را قرار است دعوت کنید و هماهنگی ها را قرار است چطور انجام دهید. آیا قرار است تبلیغات کنید؟


سیستم مورد نیاز برای ساخت پادکست

سیستم مورد نیاز برای ساخت پادکست

شما نمی‌توانید با موبایل‌تان پادکست خوب ضبط کنید. برای این‌کار نیاز دارید که یک سیستم خوب داشته باشید. یک لپ تاپ می‌تواند نیاز شما را برای ضبط و میکس پادکست برآورده کند. هرچه میزان سخت افزاری شما بالاتر باشد شما می‌توانید بسیار راحت تر پادکست ضبط کنید. من برای ضبط قسمت‌های ۱۰۲۴ که گاها تا دو ساعت هم طول می‌کشد از این لپ تاپ استفاده کردم:
پردازنده: Intel Core i7-5600U 2.6 GH
رم: ۸ GB DDR3

سخت افزاری که در بالا می‌بینید حداقل سخت افزاری‌ست که شما می‌توانید پادکست خودتان را در آن ضبط و میکس کنید. اما سخت افزار پیشنهادی ما پردازنده Core i7 نسل هفت و ۱۶ گیگابایت رم (چون در هنگام میکس شما باید فایل Wav را میکس کنید و بعد خروجی MP3 بگیرید). برای همین به رم نیاز دارید.

از طرفی شاید بخواهید برای پادکستتان ویدیو بسازید یا کاور طراحی کنید. کمی باید سیستمتان را قوی کنید . اگر این سیستم قوی را ندارید می‌توانید با حداقل شروع کنید و بعد که وضع‌تان بهتر شد سیستم قوی‌تری برای کار خودتون انتخاب کنید.

سیستم عامل ویندوز و مک برای ضبط پادکست گزینه بهتری هستند اما اگر لینوکسی هستید هم می‌توانید با تنظیمات خودتان میکروفونتان را متصل و مشغول ضبط پادکست شوید.

نمونه آثار هنرجویان رویای صدا

میکروفون و متعلقات برای ساخت پادکست

میکروفون یکی از مهم‌ترین قسمت پادکست است. هرچه برای ضبط پادکست میکروفون گرانتر و با کیفیت بهتری خریداری کنید، به همان میزان هم در نتیجه کار کیفیت دریافت خواهید کرد. میکروفون‌های ضبط پادکست لزوما به تمامی میکروفون‌های موجود در بازار اتلاق نمی‌شود. برای ضبط پادکست شما باید از میکروفون‌های خاص استفاده کنید که کیفیت صدای بیشتری را به شما می‌دهند.

این مقاله راهنمای کاملی است برای تهیه یک میکروفن خوب برای تولید پادکست است. حتماً بخوانید:
راهنمای خرید میکروفن خوب برای پادکست


چگونه پادکست ضبط کنیم؟ چطور در پادکست حرف بزنیم؟

همه چیز از یک متن خوب شروع می شود:

ساخت یک پادکست خوب از یک متن خوب شروع می شود:

هیچ گوینده پادکستی خود به خود نمی‌تواند حرف بزند و برنامه ضبط کند. شما باید متن داشته باشید تا در هنگام ضبط از روی متن بخوانید و پادکستتان را ضبط کنید.

نیاز هست فن بیان داشته باشید و یک سری نکات را رعایت کنید.

برای شرکت در کلاس های فن بیان رویای صدا، با ما تماس بگیرید: 09192425303

برای تسلط به کار باید حتما متن داشته باشید. متن را می‌توانید خودتان بنویسید و آماده کنید و این متن را طوری باید بنویسید که شبیه به پست وبلاگ نباشد. گاهی متن پادکست طولانی‌تر است چون امکان توضیح وجود دارد. شما می‌توانید توضیحات بیشتر را نیز به راحتی بنویسید چون قرار نیست نوشته منتشر شود. می‌توانید این متن را بدهید تیم نویسندگانتان بنویسند و یا اگر نویسنده ندارید مجبورید جور نویسندگی را هم خودتان بکشید.

گاهی نوشتن یک متن پادکست نیاز به کلی تفکر دارد. نیاز دارد ساعت ها در اتاقتان راه بروید تا ببینید چطور می‌توانید به این موضوع بپردازید و چه ایده ای بهتر است. ممکن است گاهی نوشتن متن یک قسمت پادکست ۳۰ دقیقه‌ای تا چهار روز طول بکشد. هرچه کمتر زمان برای فکر کردن و در نهایت نوشتن افکار و تولید متن بگذارید از کیفیت محتوایی پادکستتان همانقدر کاسته می‌شود.

برای برخی که فرصت زیادی برای نوشتن ندارند و کلی مشغله زندگی هم در کنار ضبط پادکست دارند شاید این امر میسر نباشد. اما اگر تمامی انرژی تان برای ضبط پادکست می‌رود و اسپانسر شما بودجه شما را می‌پردازد تا فقط پادکست بسازید پس فرصت بیشتری برای نوشتن متن دارید. با جستجو در اینترنت و پیدا کردن سوژه می‌توانید روی کامپیوتر یا کاغذ ایده را به نوشته تبدیل کنید و حسابی بهش بپردازید. در نهایت متن شما آماده است و وقت خواندن است.

حتماً بخوانید: چگونه تنفس خود را تقویت کنیم؟

یک سری نکات را باید رعایت کنید که در زیر آورده‌ام:

 • زیاد نفس نکشید:
  همیشه سعی کنید که زیاد در پادکست‌هایتان نفس نکشید. یا نفس‌ها را در میکس در صورتی که زمان دارید حذف کنید. یا اگر زمان ندارید طوری متن را بخوانید که زیاد نفس نفس در صدا نزنید.
 • تمرین کنید: 
  قبل از خواندن همیشه متن را چندین بار قبل از ضبط با آرامش برای خودتان بخوانید تا هنگام ضبط اگر استرس گرفتید تمرینی که قبلا کرده‌اید باعث شود زیاد تپق نزنید.
 • داد نزنید:
  سعی کنید در پادکست داد نزنید تا صدایتان خش دار نشود.
 • سعی کنید صدابازی کنید:
  یعنی اگر قرار است چند شخصیته حرف بزنید بهتر است کمی صدایتان را تغییر دهید.
 • یکنواخت نخوانید:
  سعی کنید که تک خطِ بدون بالا پایین نخوانید. به صدایتان کمی کش و قوس بدهید و خیلی یکنواخت
  نخوانید.
 • همیشه فاصله دهانتان با میکروفون را ثابت نگه دارید:
  کم و زیاد شدن صدایتان در اثر تغییر فاصله (نزدیک شدن به میکروفن و دور شدن از میکروفن) پادکست شما را خراب و وقت میکس کردنتان را هم بیشتر می‌کند. می‌توانید با ثابت نگه داشتن صورتتان در زمانِ میکس بسیار صرفه جویی کنید. پس فاصله ی سرتان به میکروفون ثابت باشد.
 • اگر میکروفونتان نویز زیادی دارد کمی به میکروفون نزدیک‌تر باشید 
  که اگر نویزگیری شد قسمتی از صدای شما حذف نشود و بتوانید صدای خودتان را بعد از ادیت واضح تر بشنوید.
 • سعی کنید کلمات را درست ادا کنید.
  توپوق زیاد نزنید و یک پادکست تمیز ضبط کنید. شما آزادید در پادکست فحش بدهید چون ما انسان‌ها آزادی بیان داریم و از طرفی آدم‌ها هم می‌توانند پادکست شما را گوش ندهند. اما چون ممکن است که پادکست شما توسط عام افراد (ممکن است زیر ۱۸ سال) گوش کنند برای رعایت ادب بهتر است روی توهین‌ها و فحش‌های زشت بوق قرار بدهید.
 • داشتن لهجه هیچ ایرادی ندارد.
  همه ما متولد یک استانی از ایران هستیم. در خارج از کشور هم چندین لهجه از انگلیسی وجود دارد. اما چون زبان رسمی فارسی است بهتر است از کلماتی استفاده نشود که توسط مخاطب غیر قابل فهم باشد.
 • اگر صدای مناسبی ندارید از گویندگان کمک بگیرید:
  توجه به نویز و جیغ بودن یا کلفت بودن صدایتان باید فاصله دهانتان از میکروفون را مشخص کنید. برخی از صداها مناسب برای گویندگی نیستند و شاید بهتر باشد گوینده استخدام کنید. اگر صدایتان برای ۲۰ نفر از مخاطبینتان قابل تحمل بود پس یعنی قابل تحمل است. اما اگر صدای شما بسیار نازک و اذیت کننده باشد بهتر است دنبال گوینده بگردید. یا صدای شما زیادی خش دارد که سر درد می آورد بهتر است از گوینده استفاده کنید.
 • تپق زدن در پادکست منطقی‌ است.
  وقتی که تپق زدید کافیست جمله را از اول بخوانید و بعد در میکس تپقتان را حذف کنید. در میکس حسابی دقت کنید.

با رعایت این نکات پادکست بهتری خواهید داشت و خروجی بهتری را منتشر خواهید کرد .


نرم افزارهای ضبط و میکس پادکست

برای ضبط صدایتان نرم افزارهای زیادی هستند. اصولا به نرم افزارهایی که میشود با آنها موسیقی ساخت یا کار میکس در آنها انجام داد DAW گفته می شود. DAW های زیادی برای این کار هستند.

در این مقاله به صورت کامل آنها را معرفی کرده ایم:
راهنمای نرم افزارهای ضبط و میکس پادکست


چگونه پادکست مان را میکس کنیم؟

چگونه پادکست مان را میکس کنیم؟

میکس کردن پادکست یکی از پروسه‌های مهم می‌باشد. باید پادکست‌هایتان را نهایتا میکس کنید. شما در زمان ضبط کلی تپق زده‌اید و باید همه آنها را حذف کنید. چند موزیک به پادکستتان اضافه کنید یا در نهایت اگر چند میهمان دارید صداهای آنها را نویزگیری کنید. تمامی این اتفاقات با نرم‌افزارهای بالا ممکن هستند. 

اما برای میکس کردن بایستی کار با نرم افزارهای میکس را بلد باشید. می توانید با یک سرچ ساده یاد‌ بگیرید که چگونه آنها را میکس کنید.

اگر از علاقمندان به ساخت پادکست هستید، ما یک دوره ی بسیار عالی آموزشی در این مورد داریم: برنامه سازی رادیویی (نرم افزار adobe aoudition) 


اما توجه داشته باشید که به جز مساله آموزش باید نکاتی را رعایت کنید. هدفون خوب برای مسترینگ کار مهم است. شما باید میزان‌های صدا را طوری تنظیم کنید که در همه پخش کننده‌ها (هدفون، هدست، اسپیکر، باند‌ ماشین و مانیتور صدا) به صورت یکسان شنیده بشود. اگر حواستان به این مساله نباشد ممکن است در بعضی از پخش کننده‌ها صدای موزیک زیاد باشد و در برخی صدای گوینده. از طرفی ممکن است کل صدای گوینده کم باشد و شنونده مجبور باشد دایما صدای پادکست شما را کم و زیاد کند. تناسب را باید حفظ کرده باشید. از افکت‌ها غافل نشوید و همیشه افکت‌ها مدنظرتان باشد. گاهی ممکن است موسیقی‌ها را تنظیم کنید و صدایشان را کمی ویرایش کنید.

اگر حوصله این کار‌ها را ندارید می‌توانید هر قسمت پادکست تان را برون‌سپاری کنید. یعنی به شخص دیگری بسپارید تا پادکست شما را میکس کند. 

قیمت میکس کردن بسته به میزان کار و درخواستی که شما از شخص دارید و از طرفی برند شخصی آن فرد بستگی دارد. از هر دقیقه دو هزارتومان شروع می‌شوند. گاهی هم به ازای هر پروژه نهایتا ۴۰ دقیقه‌ای مبلغ خاصی را دریافت می‌کنند. یا اگر آن فرد یک برند باشد ممکن است میکس کردن و مسترینگ کردن پادکست شما برای هر قسمت تا دو میلیون‌تومان هم برسد. یا می‌توانید قرارداد چند قسمت را بنویسید و طی کنید که در ازای مثلا ده قسمت هر قسمت حداکثر ۳۰ دقیقه مبلغ … تومان را پرداخت کنید.


اضافه کردن محتواهای جانبی به پادکست

اضافه کردن محتواهای جانبی به پادکست

اگر شما به صورت یکنواخت فقط در پادکستتان حرف بزنید حوصله مخاطبانتان سر می‌رود. باید از موسیقی‌ها و افکت‌های صدایی استفاده کنید. این افکت‌ها بسیار مهم هستند و باید در پادکست شما استفاده شوند. یک سری از این افکت‌ها رایگان هستند (برای استفاده آموزشی و غیر تجاری) که می‌توانید به رایگان در پادکستتان استفاده کنید. 

مادامی که پادکست شما تجاری نباشد و از پادکستتان پولی در نیاورید می‌توانید از این صداها استفاده کنید. اما به محض اینکه پادکست شما برای شما درآمدی کسب کرد مجاز به استفاده نیستید و پادکست شما دیگر تجاری می‌شود و باید برای استفاده از آنها پول بدهید. موزیک‌های کپی رایت دار هم به همین صورت هستنند. برخی از آنها برای پادکست غیر تجاری رایگان هستند اما برای پادکست‌های تجاری باید برای موسیقی‌ها و صداها پول پرداخت کنید. 

اما حواستان باشد که اگر پادکست شما تجاری باشد بی‌شک به مشکل حقوقی برخواهید خورد. می‌توانید موزیک‌هایی که استفاده می‌کنید را خریداری کنید و با خیال راحت استفاده کنید . بسیاری از موسیقی‌ها حتی برای استفاده غیرتجاری هم رایگان نیستن و شما باید هزینه آنها را پرداخت کنید. شما هم طبق شرافت و وجدان و انسانیت کاری باید این موسیقی‌ها را بخرید و به صورت غیرقانونی در پادکستتان استفاده نکنید . تنها کافیست آنها را خریداری کنید.

طبق قانون نشر منصفانه شما می‌توانید هر موسیقی را به صورت Clear و تمیز ( یعنی موسیقی که هیچ صدای اضافه روی آن نیست و کاملا تمیز پخش می‌شود) . این شامل موسیقی‌های دزدی نیست . یعنی اگر شما پول کامل یک موسیقی را پرداخت کرده باشید می‌توانید از آن موسیقی به مدت ۱۵ تا ۲۰ ثانیه به صورت کاملا تمیز استفاده کنید. در صورتی که صدای موزیک از سی‌درصد کمتر بشود و یا صدایی روی صدای موزیک بیاید که صدای موزیک را از وضوح و تمیزی دربیاورد (مانند موزیک‌هایی که زیر صدای افراد پخش می‌شوند) شما مجاز هستید ۴۵ ثانیه از این موسیقی‌ها را (در شرایطی اگر صدای موسیقی انقدر کم باشد که قابل تشخیص نباشد آزاد است (برای پخش‌های زنده نه پادکست (برای پادکست چنین شرایطی وجود ندارد) . 

برای اینکه بتوانید از یک موسیقی به صورت کاملا تمیز و Clear استفاده کنید باید حق پخش آن را بخرید.

در مورد موسیقی‌های ایرانی هم چون متاسفانه چنین قابلیتی وجود ندارد بنده تمامی موسیقی‌ها را از سایت بیپ تیونز خریداری نموده و قسمت کوتاهی از آنها را منتشر کرده‌ام.

به این 3 دلیل شما نباید از سایت‌های دانلود غیرقانونی موزیک و صدا بدزدید و در پادکستتان قرار دهید:

۱. انسانی نیست که شخص دیگری که کار هنری می‌کند درآمد نداشته باشد و شما موزیک آن شخص را از سایت‌های غیرقانونی بدزدید و در پادکستتان بگذارید و پول دربیارید. اگر دوست ندارید پول بدهید نیازی به استفاده کردن موسیقی در پادکست تان نیست. اما وقتی استفاده می‌کنید باید پول موسیقی را بپردازید. چون اگر این کار رو نکنید کار انسانی نکردید و وجدان و شرافت را زیر پا گذاشته‌اید.

۲. شما پادکستتان را در چند پلتفرم به اشتراک می‌گذارید. در صورتی که شما را ریپورت کنند شما مدرکی دال بر اینکه موسیقی استفاده شما حقش خریداری شده را نداشته باشید از تمامی سرویس‌ها برای همیشه مسدود خواهید شد و همه قسمت‌های پادکستتان حذف خواهد شد. مخصوصاْ‌ اپلیکیشن‌های پادکست که خیلی به شینده شدن پادکستتان کمک می‌کنند در صورت شکایت از همه آنها حذف خواهید شد.

۳. کار شما غیرقانونی‌است و اگر شما حق همه موسیقی‌ها را خریداری کنید کلاس کار شما بالا‌ خواهد رفت و شما حتی اگر میکروفون خوب نداشته باشید اما حقوق بقیه را رعایت کرده باشید پیشرفت قابل توجهی خواهید داشت.

شما می‌توانید از مابقی پادکست‌ها و افراد درخواست کنید که به عنوان محتوای جانبی در پادکست شما میهمان باشند. در این صورت می‌توانید از این محتوای جانبی هم استفاده کنید. می‌توانید نظر شنوندگانتان را به صورت ویس دریافت و در پادکستتان پخش کنید. گفتگو با مخاطبان هم بخش جانبی است. می‌توانید از این بخش‌ها زیاد داشته باشید. میهمان کردن محتوای بقیه، پیشرفت پادکست شما را در بر خواهد داشت.


گرافیک و ویدیو‌های تبلیغاتی

شما برای پادکستتان باید تبلیغات داشته باشید. تبلیغات درست در پادکست‌های دیگر شاید درست‌ترین راه برای نمایش خودتان باشد. 

از طرفی داشتن صفحه اینستاگرام کمک بسزایی می‌کند که شنوندگانتان شما را دنبال کنند. می‌توانید به آنها اجازه دهید شما را فالو کنند. برای پادکستتان پیش نمایش هایی ویدیویی بسازید. یا می‌توانید با کل پادکستتان یک IGTV بسازید و کل پادکستتان را در اینستاگرام منتشر کنید. می‌توانید کاور‌های خوب برای هر قسمت بسازید و استفاده کنید. این‌ها روی کیفیت کلی پادکست شما اثر خواهند داشت. 

پیش‌نمایش پادکست‌ها به صورت ویدیو ایده خوبیست که بتوانید یک پیشنمایش یک دقیقه‌ای از چیزی که در پادکست گفتید را به نمایش بگذارید.


انتشار پادکست

انتشار پادکست

حال وقت آن رسیده که پادکستتان را منتشر کنید. شما باید برای پادکست خود یک میزبان پیدا کنید و میزبان خودتان را پیدا کنید. متاسفانه Anchor دیگر میزبان خوبی برای پادکست نیست. به این دلیل که متاسفانه ایران را تحریم کرده و از ایران امکان شنیدن آن نیست. برای همین شما باید از گزینه‌های وطنی برای پادکست خود استفاده کنید یا با پرداخت ماهی چند دلار آمریکا یکی از سرویس‌های میزبانی پادکست را خریداری و در آن مشغول تولید محتوا شوید. ساندکلاود و پادبین گزینه‌های مناسبی هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. به همین سادگی. انتشار پادکست بسیار مهم است.
برای اینکه مطالعه درست‌تری از مخاطبینتان داشته باشید بهتر است پادکستتان را در تلگرام منتشر نکنید. تلگرام یک پلتفرم فیلتر شده است و شنوندگانتان را اذیت می‌کند. راه دوم ساخت یک وبسایت و آپلود پادکست‌هایتان در وبسایتتان است.
شما می‌توانید لینک RSS خودتان را به سرویس‌های پادکست ارسال کنید تا نسبت به پخش پادکستتان اقدام کنند .

دریافت بازخورد و پیشرفت دادن پادکست

نظر شنوندگان شما مهم هست. شنوندگان شما هستند که چندین دقیقه شما را گوش می‌کنند. پس باید به نظراتشان گوش دهید و پاسخ دهید و با استفاده از نظراتشان پادکست را پیشرفت دهید و به شکلی درآورید که باب میل مخاطبانتان است. توجه داشته باشید که نظر مخاطبان به صورت تکی سلیقه شخصی است اما اگر بیشتر مخاطبان به یک مساله اشاره دارند باید این تغییر در پادکست شما اعمال شود. 

همیشه دور از دسترس نباشید و سعی کنید با مخاطبانتان همیشه نزدیک باشید و حرفهایشان را بشنوید. این کار پادکست شما را بیشتر به جلو می‌برد. سعی کنید در پادکستتان پاسخ‌هایشان را بدهید. سعی کنید با دیگر پادکست‌ها تعامل کنید اگر دوست داشتند و اینگونه مخاطبانتان را میان یکدیگر به اشتراک بگذارید.


و در پایان

خب تمامی مسایل تولید یک پادکست را ذکر کردیم و فکر نمی‌کنم زیاد مواردی مانده باشد. محل ضبط پادکست زیاد مهم نیست ولی تا جایی که ممکن هست باید ساکت باشد که نویز کمتری دریافت کند. 

اگر پادکستتان به درآمدزایی رسید شاید بهتر باشد اتاقتان یا محل ضبط پادکست را آکوستیک کنید تا هیچ صدایی در محیط نباشد تا بتوانید به راحتی کار را ضبط کنید و بعد مشغول میکس کار شوید . با در نظر گرفتن اینکه شما هیچ کدام از امکانات را ندارید در حداقل ترین حالت ممکن شما می‌توانید با یک لپ تاپ به قیمت ۴میلیون و چهارصدوپنجاه هزار تومان داشته باشید که اگر این لپ‌تاپ را دارید پس مشکلی نیست. بعد می‌توانید با یک میکروفون یک میلیون تومانی پادکست خودتون رو به همراه این هزینه ها داشته باشید. 

ولی اگر لپ‌تاپ تان را دارید نهایتا با یک هزینه تا دو میلیون تومان به راحتی می‌توانید یک پادکست بسازید . فقط حواستان باشد که پادکست صرفا خریدن میکروفن نیست. شما باید تلاش کنید که دیدگاهی را در ذهن مخاطبتان روشن کنید و چیزی به ذهن مخاطبتان اضافه کنید. چیزی به شنوندگانتان بدهید. 

اگر غیر از این باشد ارزش هزینه کردن ندارد. امیدوارم اگر حرفی برای گفتن دارید از امروز پادکستتان را شروع کنید!


منبع: http://hatefblog.ir/post04/