افراد مشهور، سیاستمدارها یا رهبران حوزه کسب و کار هنگام یک سخنرانی عمومی بسیار آرام به نظر می رسند در حالی که برای افراد عادی چنین کاری می تواند ترسناک باشد. آیا توانایی گویندگی بسیار عالی در جمع یک مهارت اکتسابی است، یا بایستی شخص ذاتا چنان توانایی را از ابتدا داشته باشد؟ اگرچه حقیقت دارد که برخی افراد از همان ابتدا مهارت سخنرانی را به ودیعه برده اند اما بسیاری از سخنرانان تأثیرگذار، خودشان را برای کسب چنان مهارتی تربیت داده و آماده کرده اند

این افراد یا از طریق آموزش رسمی و یا از طریق سخنرانی های متعدد در طول زمان دریافته اند که چه روشهایی می تواند در ایراد یک گویندگی عالی به آنان کمک کند. بنابراین راز داشتن یک سخنرانی عمومی مؤثر چه چیزی می تواند باشد؟ در این مقاله به اصول گویندگی اشاره کرده ایم. زمانی که قصد دارید خود را به یک گروه معرفی کنید یا نطق خاصی را ایراد کنید، این هفت اصل را به یاد آورید.

ادراک: تلاش برای اینکه یک گوینده عالی باشید را متوقف کنید.

مردم دوست دارند به کسی که جالب، آرام و راحت است گوش فرا دهند. ما در مکالمات روزانه خود، از اینکه خودمان باشیم مشکلی نداریم. با این حال، زمانی که برای ایراد یک سخنرانی می‌ایستیم، همه چیز تغییر می کند. در چنین حالتی به جای آنکه به سخنرانی مان متمرکز شویم، به جمعیتی که در مقابلمان قرار گرفته است تمرکز می کنیم. برای تبدیل شدن به یک گوینده تأثیرگذار، باید عملکرد متضادی داشته باشید؛ به این معنی که به جای تمرکز به جمع بر گفته‌هایتان متمرکز شوید.

سخنرانی تان را همچون مکالمه ای مابین خودتان و حضار تصور کنید. اگر قادرید که مکالمه راحتی با یک یا دو نفر داشته باشید، همانطور هم می توانید به خوبی سخنرانی کنید. فرقی نمی کند که مستمعین شما دو نفر باشند یا دوهزار نفر و یا اینکه صحبت شما درباره آخرین پیشرفت های پزشکی است و یا درباره آن چیزی که سر کار انجام داده اید، در هر صورت خودتان باشید؛ به طور مستقیم با مردم صحبت کنید و با آنها ارتباط برقرار کنید.

گویندگی موثر

بی نقص بودن: زمانی که اشتباه می کنید کسی به غیر از شما اهمیتی بدان نمی دهد.

حتی ماهرترین سخنرانان و گویندگان نیز گاهی اوقات دچار اشتباه می شوند. فقط به خاطر بسپارید که هیچ کسی به اندازه خود شما به حضار توجه نمی کند. مهم ترین کاری که هنگام اشتباه کردن حین گویندگی می توانید انجام دهید، این است که همچنان به سخنرانی تان ادامه دهید. 

در هیچ شرایطی سخنرانی را متوقف نکنید مگر اینکه اشتباه واقعا واضحی را مرتکب شده باشید؛ در غیر اینصورت به خاطر یک لغزش کوچک از حضار عذرخواهی نکنید. حضار متوجه نخواهند شد که شما کلمه ای را جا انداخته اید، یا اسمی را اشتباه خوانده اید و یا برگه ای را جا انداخته اید مگر اینکه آنها نیز سخنرانی شما را بخوانند. 

با در نظر گرفتن این که که انسان جایزالخطاست و شما نیز از این امر مستثنی نیستید، می توانید به طور راحت‌تری با حضار ارتباط برقرار کنید. مردم زیاد دوست ندارند که به یک شخص بی نقص گوش کنند، بلکه آنها با شخصی که خود واقعی اش است، بیشتر ارتباط برقرار می کنند. این باور که نقص های کوچک شما به چشم نمی‌آید، یکی از مهمترین اصول گویندگی است که باید آن را در ذهن داشته باشید.  

تجسم: اگر می توانید آن را تصور کنید، می توانید آن را اجرا کنید.
برنده ها عموما در تمامی جنبه های زندگی از چنین خصوصیتی برخوردارند: آنها برای رسیدن به اهدافشان تصویرسازی ذهنی را تمرین می کنند. فروشندگان خود را در حال بستن قرارداد تجسم می کنند، مدیران خود را در حال توسعه سرمایه گذاری های جدید تصور می کنند؛ ورزشکاران چشمهایشان را می بندند و خودشان را در حال کسب امتیاز و یا شکستن یک رکورد جدید تصور می کنند.

همان چیز در مورد گویندگی نیز صدق می کند. بهترین روش برای مقابله با احساس اضطراب و ارائه یک سخنرانی راحت و بدون اضطراب این است که شما در یک مکان که شخص دیگری نیز در آنجا حضور نداشته باشد به تمرین سخنرانی بپردازید. در صورتی که بتوانید به صورت مداوم آنچه را که می خواهید انجام دهید تصور کنید، می توانید ذهن‌تان را برای سخن گفتن در جمع آماده کنید و خیلی زود بر احساس اضطراب غلبه کنید.

حتماً بخوانید: فن بیان چیست؟ و چه نقشی در موفقیت و کیفیت زندگی ما دارد؟

نظم: تمرین کردن بسیار اساسی است

هدف شما نبایستی تبدیل شدن به یک گوینده بی نقص و کامل باشد چرا که چنین چیزی امکان پذیر نیست. بلکه هدف شما باید تبدیل شدن به یک گوینده تأثیر گذار باشد. مثل چیزهای دیگر در زندگی، تمرین کردن می تواند مهارت های سخن گفتن در جمع را بهبود بخشد. صحبت کردن و مکامله برای ما یک امر عادی محسوب می شود چرا که ما هر روز با اطرافیانمان و مردم عادی در حال گفت و گو هستیم، اما وقتی موفقیت ما به طور مستقیم با عملکردی که در مقابل یک گروه انجام می دهیم، ارتباط داشته باشد، باید به وظیفه‌مان آنچنان توجه و دقت نشان دهیم انگار که یک ورزشکار حرفه ای هستیم. به یاد داشته باشید که حتی ورزشکاران قهرمان جهان نیز هر روز تمرین می کنند.

کلاس گویندگی رویای صدا

توصیف: آن را یک امر شخصی کنید.

فرقی نمی کند که موضوع صحبت شما چه چیزی است، در هر صورت مستمعین به طور بهتری با سخنرانی که  آن موضوع را شخصی کرده باشد، ارتباط برقرار می کنند. صمیمی شدن با جمع کثیری از مستمعین، روش ترسناکی است. سعی کنید که موضوع ارائه تان را برای حضار مملموس تر کنید. مردم دوست دارند که درباره تجربیات دیگران بشنوند؛ درباره کامیابی ها، شکست ها و یا حتی وقایع خنده دار روزانه ای که در زندگی اتفاق می افتند. 

حتماً بخوانید: 10 تکنیک برای کنترل استرس در زمان سخنرانی

داستان گفتن می تواند ارائه شما را باورپذیرتر کند و به شنونده اجازه دهد تا ارتباط بیشتری با شما برقرار کند. هر زمانی که برایتان امکانپذیر باشد سعی کنید یک موضوع مورد علاقه شخصی را در سخنرانی خود وارد کنید. با این روش می توانید شنوندگان را به سمت خود جذب کنید و یکی از اصول گویندگی را پیاده سازی کنید.

الهام بخشی: در جهت خدمت به دیگران صحبت کنید

روشی مطمئن برای رهایی یافتن از ترس سخن گفتن، انتقال توجه و تمرکزتان به حضار است. گذشته از این، هدف ارائه سود بردن شخصی نیست، بلکه هدف آن سود رساندن به مستمعین و حضار است که از طریق آموزش دادن، الهام بخشی و یا سرگرم کردن آنها صورت می پذیرد. 

بنابراین، چه زمانی که برای ایراد سخنرانی آماده می شوید و چه در زمان ارائه آن، بایستی به این هدف فکر کنید. بایستی به این موضوع بیاندیشید که از چه طریقی می توانید به اعضا در رسیدن اهدافشان کمک کنید. اصول گویندگی موارد پیچیده ای نیستند، اما همین موارد ساده می‌تواند سخن شما را دلنشین تر و تاثیرگذارتر کند.

 اصول سخنرانی و گویندگیپیش بینی: مستمعین را در حالی که انتظار سخنرانی بیشتری از شما دارند ترک کنید

از با ارزشترین درسهایی که در طول آموزش مهارت ارتباط فرا گرفته ام، این است که هنگام ایراد یک سخنرانی عمومی معمولا کمترین چیز، بیشترین است. فکر نمی کنم که جمعی را ترک کرده باشم و این سخن را نشنیده باشم که کسی بگوید ای کاش سخنران بیشتر حرف می زد. 

از سمتی دیگر تعداد زیادی از سخنرانان هستند که آنقدر حرف می زنند که در انتها مستمعین آرزوی پایان یافتن سخنرانی می کنند. بنابراین شنوندگان خود را از این طریق شگفت زده کنید که همیشه ارائه تان را کمی کوتاهتر از زمان مورد انتظار آنها به پایان برسانید.

نتیجه گیری

اصول گویندگی، پایه های بنیادی سخن گفتند هستند. فرقی نمی کند که برای جمع بزرگی صحبت می کنید یا گوینده رادیو هستید؛ در نهایت شما برای مخاطبان صحبت می کنید. در صورتی که اصول گویندگی را رعایت کنید می توانید توجه و علاقه حضار را به سمت خود جلب کنید و اگر کار خود را زمانی به پایان برسانید که شنوندگان خواهان سخنرانی بیشتر شما هستند (به جای آنکه منتظر باشند تا سرانجام شما سخنرانی تان را تمام کنید) تأثیر گذارتر خواهید بود.


جهت کسب اطلاعات بیشتر و نام نویسی همین حالا با ما تماس بگیرید:

22898478 021  |  26710643 021  |  09192425303

اگر با موبایل هستید با لمس این دکمه مستقیم با ما تماس بگیرید: